80. rocznica powstania NSZ – uroczystość w Elblągu

80. rocznica powstania NSZ – uroczystość w Elblągu

17-go września odbyły się w Elblągu organizowane po raz siódmy uroczystości związane z utworzeniem Narodowych Sił Zbrojnych. W tym roku przypadła okrągła, 80-ta rocznica powstania NSZ. W Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja popularnonaukowa oraz koncerty patriotyczne.

Elbląska dziennikarka Grażyna Wosińska przedstawiła żołnierzy NSZ, których po wojnie los rzucił do Elbląga. Był wśród nich i Andrzej Żelazny,odznaczony Krzyżem Walecznych i Virtuti Militari, były działacz RNR-„Falanga”, członek NSZ, AK i uczestnik powstania warszawskiego w 1 Kompanii Szturmowej na Starówce.

Podczas uroczystości uczestniczyli synowie Andrzeja Żelaznego, którzy przyjechali aż z Gdańska. Następnym punktem  uroczystości była prezentacja Przemysława Bubnowskiego nt.historii Okręgu Pomorskiego ZŻ NSZ od momentu założenia w 1991 roku. Przedstawione zostały początki Okręgu, poświęcenie sztandaru, pierwsi prezesi, przeprowadzone akcje patriotyczne. Koleżanka z pomorskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej przedstawiła postać mjr.Marii Mireckiej-Loryś,zmarłej w tym roku  w wieku 106 lat Komendantki Głównej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Po przerwie ,podczas której można było napić się kawy i zjeść coś słodkiego, odbył się wywiad z synem sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacko”. Pan Andrzej Stryjewski przedstawił swoje losy „dziecka bandyty”, z czym musiał żyć w okresie powojennym. Jego ojciec, sierżant W.Stryjewski został skazany na najwyższy wyrok wydany przez komunistyczne sądy-38-krotną karę śmierci. Do tej pory nie odnaleziono ciała sierżanta W.Stryjewskiego. W dowód wdzięczności za wieloletnią współpracę w krzewieniu postaw patriotycznych, Pan Andrzej Stryjewski otrzymał piękny obraz przedstawiający swego Ojca w polskim mundurze . Pracę tę namalowała Alicja Sikorska, młoda elbląska działaczka patriotyczna.

Część artystyczną rozpoczął Dawid Szwedko „Klehu”, młody raper ze Sztumu. Dawid jest również członkiem Okręgu Pomorskiego ZŻ NSZ. Po nim na scenie pojawił się Norbert „Smoła” Smoliński,lider zespołu Contra Mundum, który przez prawie dwie godziny raczył nas pięknym widowiskiem słowno-muzycznym. W utworze „Już dopala się ogień biwaku” wystąpiły również dzieci z elbląskiej szkoły podstawowej .

Nad całością przygotowań do uroczystości czuwał Jacek Gierwatowski, pomysłodawca oraz główny organizator siedmiu edycji rocznicowych NSZ. Organizatorami uroczystości były Okręg Pomorski ZŻ NSZ i Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci. Partnerem było Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. księdza Piotra Skargi. Patronat honorowy nad elbląskimi obchodami objął IPN Oddział Gdańsk oraz Kwartalnik Wyklęci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *